I dalis, 2016-2017 m.
2016 m. Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės parengė ir Europos Komisijos Teisingumo ir vartotojų reikalų generaliniam direktoratui pateikė projektą „Vietinės romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“. Projekto pagrindinis tikslas – sukurti bendradarbiavimo tarp romų bendruomenių ir vietos savivaldybių mechanizmą, užtikrinantį efektyvią vietos valdymo lygmens įtrauktį į romų integracijos procesą.
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, bendra projekto vertė – apie 68 000 eurų. Projekto veiklos pradėtos vykdyti 2016 m. gegužės mėn.
Įgyvendinant projektą, penkiose Lietuvos savivaldybėse, kuriose telkiasi didžiausios romų bendruomenės: Vilniaus, Šalčininkų raj., Panevėžio, Šiaulių ir Marijampolės, buvo įsteigtos romų platformos. Penki romų bendruomenės atstovai, 2014 m. apmokyti pagal Europos Tarybos ir Europos Komisijos programą ROMED („Mediation for Roma“) vykdytuose mokymuose romų bendruomenių nariams, atliko tarpininkavimo tarp vietos romų bendruomenių ir savivaldybės institucijų vaidmenį, siekiant užtikrinti darnų dialogą tarp šių dviejų suinteresuotų šalių.
Projekto veiklos apėmė specializuotus mokymus su romų bendruomene dirbantiems specialistams: savivaldybių administracijos darbuotojams, socialiniams darbuotojams, mokytojams, suteikiant jiems žinių, kaip dirbti su šia tiksline grupe. Taip pat buvo organizuojami specialūs mokymai romų moterims, skatinant jas labiau įsitraukti į visuomeninį gyvenimą, stiprinamas romų įsitraukimas į savo bendruomenės problemų sprendimą, atliekami tyrimai, siekiant išsamiau suprasti esamas romų bendruomenės integracijos į Lietuvos visuomenę kliūtis.
2016 m. rugsėjo 1 d. apmokyti romų bendruomenių atstovai – tarpininkai tarp vietinių romų bendruomenių ir savivaldybių institucijų – pradėjo darbą Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, Marijampolės ir Šalčininkų savivaldybėse.
Susitikimai su romų bendruomenėmis ir savivaldybių atstovais vyko visoje Lietuvoje. Įgyvendinant projektą dešimtyje Lietuvos savivaldybių vyko aktyvus bendravimas su jose dirbančiais specialistais, asmenimis, kuruojančiais romų klausimus, ir romų atstovais.
Projekto metu vyko seminarai ir mokymai šiomis temomis:
- Seminarai mokyklų ir savivaldybių administracijoms
- romių švietimas žmogaus teisių klausimais
- romų vaikų mokymas, integracija ir išlaikymas švietimo sistemoje
- socialiniams darbuotojams skirti mokymai
- užsiėmimai romų lyderiams
Projekto metu atlikti tyrimai:
II dalis, 2017-2018 m.
Skatindamas romų bendruomenių ir vietos savivaldybių bendradarbiavimą bei savitarpio dialogą, sprendžiant romų tautinei mažumai aktualius integracijos, socialinės įtraukties, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitus klausimus, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės tęsia 2016 m. pradėtą projektą „Vietinės romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“, finansuojamą Europos Komisijos lėšomis.
Pirmaisiais projekto įgyvendinimo metais buvo užmegzti ryšiai tarp romų bendruomenių ir savivaldybių. Buvo sukurtas įrankis romams per tarpininkus greičiau ir sėkmingiau spręsti iškilusias problemas, savivaldybių institucijų darbuotojams – susipažinti su romų situacija. Projekto metu buvo surengti mokymai švietimo darbuotojams, dirbantiems su romų vaikais, pedagogai įgijo specifinių žinių apie romų vaikų ugdymo ypatybes. Daug dėmesio buvo skirta romėms moterims, skatinant jas imtis lyderių vaidmens. Projektas buvo įgyvendinamas 2 kryptimis: informuojant ir šviečiant visuomenę bei stiprinant romų gebėjimus ir įgūdžius. Sėkmingai baigus pirmąjį projekto etapą, 2017 m. liepą gautas finansavimas antros projekto dalies įgyvendinimui. Šiemet jam skirta 65 tūkst. Eur.
Projekto įgyvendinimo metu buvo įdarbinti apmokyti koordinatoriai – tarpininkai tarp romų bendruomenės ir savivaldybių, kurie dirbo Vilniuje, Panevėžyje, Marijampolėje, Kybartuose ir Eišiškėse. Jie padėjo romams bendrauti su valstybės institucijų atstovais, asistavo romams tvarkant reikalus valstybės ir privačiose institucijose, padėjo spręsti kitas kasdienio gyvenimo problemas, vykdė švietimo ir prevencijos programas. Buvo organizuotas seminaras romų moterims ir mergaitėms, bei renginiai romų jaunimui. Taip pat buvo organizuojami mokymai su romais dirbantiems pedagogams. Vyko susitikimai su romų koordinatoriais, konsultacijos su savivaldybių atstovais.
III dalis, 2019-2020 m.
Tautinių mažumų departamentas įgyvendino Europos komisijos lėšomis finansuojamo projekto „Vietinės Romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“ trečią etapą.
Siekiant spręsti romams aktualius integracijos, socialinės įtraukties, švietimo, sveikatos apsaugos, užimtumo klausimus ir užtikrinti sklandesnį dialogą tarp vietos valdžios atstovų ir romų, Vilniuje, Jonavoje ir Kybartuose dirbo koordinatoriai – tarpininkai. Vilniuje dirbantis tarpininkas padėjo Kirtimų gyvenvietėje įsikūrusiems romams ieškoti gyvenamosios vietos mieste.
Atliepiant romų bendruomenės poreikius ir aktualijas, projekto įgyvendinimo metu buvo numatyti seminarai ir mokymai romų moterims ir jaunimui, veiklos vaikams, seminaras mokytojams apie romų genocidą, susitikimai savivaldybėse su vietos valdžios atstovais ir romų bendruomene. Taip pat, norint įvertinti romų bendruomenės situacijos pokytį, pagal Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2015-2020 metų veiksmų plano tikslus, projekto lėšomis buvo atliktas tyrimas – lyginamoji analizė. Projekto veiklas galite rasti ČIA.
Pirmaisiais dviem projekto įgyvendinimo metais buvo užmegzti ryšiai tarp romų bendruomenių ir savivaldybių. Projekte įdarbinus koordinatorius-tarpininkus, sėkmingiau pavyko spręsti romams iškilusias problemas, taip pat vyko sklandesnis bendradarbiavimas su savivaldybėmis. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo surengti mokymai švietimo darbuotojams, dirbantiems su romų vaikais, pedagogai įgijo specifinių žinių apie romų vaikų ugdymo ypatybes. Daug dėmesio buvo skirta romėms moterims, skatinant jas imtis lyderių vaidmens. Vyko susitikimai su romų koordinatoriais, konsultacijos su savivaldybių atstovais.
Svarbu paminėti, kad įgyvendinant projekto veiklas, buvo siekiama ne tik romų bendruomenės narių įgalinimo, sprendžiant romams iškilusias problemas, ugdant naujus ar stiprinant jau turimus gebėjimus, bet ir šviečiant ir informuojant visuomenę.
Tautinių mažumų departamentas nuo 2016 metų vykdo EK lėšomis finansuojamą projektą „Vietinės Romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“. Trečiasis projekto etapas baigėsi 2020 metų rugpjūčio 15 d. Projekto biudžetas – 68 000 eurų.
IV dalis, 2020-2021 m.
2021-2022 metais Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės toliau tęsė 2016 metais pradėto projekto „Lietuvos romų platforma – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis “ pagrindines veiklas. Romų platformos veikė Vilniuje, Panevėžyje, Kybartuose ir Jonavoje. Jose dirbantys tarpininkai padėjo romams spręsti aktualius švietimo, sveikatos, užimtumo ir kitus klausimus.
Projekto metu vyko renginiai, skirti romų moterų įgalinimui. Vienas iš tokių renginių buvo skirtas ankstyvų santuokų prevencijai. Ankstyvos santuokos vis dar pasitaiko romų bendruomenėje. Anksti ištekėjusios romės neretai nepabaigia mokslų tam, kad galėtų auginti vaikus, tačiau vėliau tokie sprendimai tampa rimta kliūtimi gauti darbą. Todėl labai svarbu skatinti romų merginas baigti mokyklą ir įgyti profesiją.
Nuo pat projekto pradžios buvo užmegzti ryšiai su įvairiomis savivaldybėmis, kuriose gyvena romų tautinė mažuma. Įgyvendinant ketvirtą projekto dalį toliau buvo plėtojamas bendradarbiams su vietos valdžios atstovais bei užmegzti ryšiai su Latvijos ir Estijos romų organizacijomis.
Taip pat buvo išleista brošiūrą ,,Lietuvos romai“, kurioje pateikiama informacija apie socialinę romų padėtį visuomenėje. Brošiūrą galima rasti čia.
Ketvirtas projekto etapas pasibaigė 2021m rugpjūčio 15 d.
Projekto biudžetas 68 000 EUR
V dalis, 2021-2023 m.
2021 metų rugpjūčio 15 d. prasidėjo 5-toji projekto „Lietuvos romų platforma – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“ dalis, kuri truko dvejus metus. Vykdant projektą buvo įkurta nauja Romų platforma Marijampolėje, o Vilniuje, Kybartuose ir Jonavoje veiklą toliau tęsia ne vienerius metus dirbantys tarpininkai. Šiuose miestuose gyvena nemažai romų ir tarpininkų pagalba jiems svarbi sprendžiant socialinius, švietimo bei kitus klausimus.
Šioje projekto dalyje daug dėmesio buvo skiriama romų jaunimui. Dauguma renginių buvo organizuojami būtent jauniems žmonėms, skatinant jų pilietiškumą, pasitikėjimą savimi ir atsakomybę už savo ateitį. Romų jaunimas supažindinamas su savanoryste, siekiant sklandesnės integracijos į darbo rinką ateityje.
Projekto metu vyko renginiai, skirti pristatyti romų kultūrą ir istoriją, supažindinti visuomenę su romų genocidu Antrojo pasaulinio karo metu; taip pat buvo leidžiamos knygos anglų kalba- Lietuvos romų sakytinės istorijos archyvas ir komiksas ,,Nupiešk man kelią“.
Projektą vykdantys ir jame dalyvaujantys asmenys aktyviai lankė įvairias Lietuvos savivaldybes siekdami susipažinti su ten gyvenančių romų situacija ir jų galimybėmis būti kaip nors įtrauktais į projektą. Tokių apsilankymu metu buvo užmegztas ryšys su Troškūnų miesto savivaldybe ir Troškūnuose esanti gimnazija gavo pagalbą finansuojant su romais dirbantiems mokytojų padėjėjams.
Projekto 5-toji dalis tęsėsi iki 2023 rugpjūčio 14 d. 197 000 EUR