Nuotrauka iš Padėk pritapti organizacijos Facebook socialinio tinklo paskyros. Nuotraukos autorius Bartosz Frątczak.
Lietuvos sakaliukų sąjungos Vilniaus miesto filialas „Padėk pritapti“ birželio 22-29 d. organizavo ir įgyvendino romų jaunimui skirtus neformalaus ugdymo mokymus ir vaikų dienos stovyklą. Mokymų tikslas – susipažinti su skirtingomis profesijomis per patyriminius ir reflektyvius užsiėmimus.
Penkių dienų trukmės mokymai prasidėjo nuo fotografijos profesijos pažinimo, kurį puikiai pristatė ir su fotografo profesijos subtilybėmis supažindino talentingasis menininkas Bartosz Frątczak.
Antroji mokymo diena buvo skirta profesiniam orientavimui socialinėje srityje. Atrasdami skirtingas profesijas gyvūnų priežiūros, žmonių globos ir socialinės pagalbos srityse, dalyviai galėjo ugdyti savo empatiją, ugdyti supratimą ir socialinį jautrumą, atsakomybės jausmą. Mokymo dalyviams buvo pristatyta savanorystės sąvoka.
Trečiąją mokymų dieną dalyviai dalyvavo interaktyviuose seminaruose, paremtuose meniniais metodais, kurių metu buvo kalbama apie asmens tapatybę, santykį su bendruomene ir istoriją. Dalyviai diskutavo, ką reiškia būti romu XXI amžiuje, kaip išsaugoti tradicijas ir integruotis į visuomenę. Antroji dienos dalis buvo skirta romų holokausto temai. Dalyviai pasidalino savo šeimos istorijomis, kaip išsaugoma atmintis jų šeimose, kaip šviesti pagrindinę visuomenę.
Jaunimas dalyvavo meninėse dirbtuvėse, kurios buvo skirtos skatinti kūrybiškumą, lavinti estetinį pojūtį ir išmokti pristatyti savo tapatybę per meną. Taip pat jaunimas aktyviai įsitraukė į diskusiją, kuria dekonstruojami grožio standartai, lyčių vaidmenys ir savęs pristatymas viešojoje erdvėje. Taikydami teatro techniką, dalyviai kūrė trumpus eskizus, remdamiesi savo gyvenimo patirtimi, kai buvo patyrę bet kokią diskriminaciją.
Paskutinė mokymo diena buvo skirta kūrybinėms poezijos/dainų rašymo dirbtuvėms. Dalyviai buvo kviečiame apmąstyti jų kasdienį gyvenimą, svarbiausias šeimos/mokyklos tradicijas ir kitus svarbius gyvenimo aspektus/įvykius, kuriuos būtų galima paversti poezija apie juos ir jų tapatybę. Dalyviai turėjo galimybę panaudoti skirtingą techninę įrangą, kūrybinę techniką, kuriant tekstus apie savo asmeninius išgyvenimus.
Surengtos baigiamosios grupės diskusijos apie mokymus. Dalyviai pasidalino tuo, ko išmoko dirbtuvių metu ir apie ką norėtų pakalbėti per kitus mokymus.
Akimirkas iš mokymų užfiksuotas fotografo Bartosz Frątczak pamatysite ČIA.
Mokymai organizuoti įgyvendinant ES finansuojamą projektą “ Vietinės romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis III dalis)“ Renginys dalinai finansuotas Tautinių mažumų departamento prie Lietuvo Respublikos Vyriausybės.
Informacijos šaltinis: Padėk pritapti