Romų visuomenės centras
Direktorė: Svetlana Novopolskaja
Adresas: T. Ševčenkos 16B, Naujamiestis, Lithuania, 03111
Tel. +370 682 41 218
El. p. sn713@hotmail.com
http://www.roma.lt
Viešoji įstaiga Romų visuomenės centras | Vilnius | Facebook
Viešoji įstaiga Romų visuomenės centras yra 2001 m. įsteigta ne pelno siekianti organizacija. Centro steigėjai – Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos vaikų fondas ir Lietuvos čigonų bendrija ,,Čigonų laužas“.
Įstaigos veiklos tikslai – įgyvendinti priemones, skirtas romų tautinės mažumos integracijai į Lietuvos visuomenės gyvenimą; skatinti romų tautinės tapatybės išsaugojimą, kultūros puoselėjimą ir tarpkultūrinį dialogą; kaupti, sisteminti statistinę, istorinę, demografinę medžiagą apie Lietuvos romus.
Įstaiga organizuoja ikimokyklinį ir priešmokyklinį romų vaikų ugdymą, dienos centro ,,Laipteliai į viršų“ veiklą, centre vyksta nuotolinis suaugusiųjų mokymas, valstybinės kalbos kursai, sudarytos sąlygos naudotis kompiuterine klase. Vilniuje gyvenantiems romams teikiamos tarpkultūrinio tarpininkavimo paslaugos.
Romų visuomenės centras inicijuoja įvairius romų integracijos projektus, organizuoja kultūros renginius: koncertus, parodas, centre veikiančio ansamblio ,“Roma de drom“ pasirodymus.
Įstaigos administracija kaupia, sistemina bei platina medžiagą romų tautine mažumą, padeda mokslininkams ir studentams atlikti tyrimus, rengia pranešimus bei straipsnius spaudai, dalyvauja televizijos ir radijo laidose, tarptautinėse konferencijose ir projektuose.
Spektaklis „Nuo rimto iki juokingo“, ansamblis „Roma de drom“, 2023 m.
KELIONĖ Į TEATRO PASAULĮ; RVC mažyliai ir Dienos centro lankytojai leidosi į stebuklingą kelionę į Teatro pasaulį – jie tapo spektaklio „MUSĖ“ dalimi, 2022
Romų genocido atminimo dienos ceremonija, 2022 m. rugpjūčio 2 d.
VšĮ Romų Visuomenės centro projektai:
2022 m.
Ką veiki, Europa? (so keres, Europa? Changemakers movement)
Tai jaunimo akcija, nuo 2015 metų organizuojama Phiren Amenca organizacija. Nuo 2022 metų spalio mėnesi prie projekto prisijungė ir Romų visuomenės centras.
Šio projekto rėmuose kiekvienais metais yra išrenkama Europos jaunimo sostinė, kurioje yra organizuojamas Romų jaunimo forumas. Forumo metu dalyviai skirstomi į grupes, kurios užsiima šokiu, dainavimu bei romų pasakų studijavimu ir kūrybišku pristatymu publikai. Taip pat, atskiras dėmesys yra skiriamas romų moterims, užtikrinat, kad jų balsas būtų išgirstas. Forumo metu vyksta susitikimai su vietinėmis savivaldybėmis; romų jaunimas mokosi teisingai ir etiškai ir konstruktyviai šviesti įvykius.
Šios akcijos tikslas – romų jaunimo ir moterų įgalinimas, kūrybiškumo bei pasitikėjimo savimi skatinimas, romų kultūros suvokimas, skatinimas ir sklaida bei vietinės valdžios skatinimas atkreipti dėmesį į romų problemas ir pagalba romų integracijos klausimais.
https://phirenamenca.eu/category/projects/so-keres-europa/?fbclid=IwAR2YoPjTehjBRngZwXt9gc7pFlV4wT9Btp6YEZAo5iSopCOy4XFrI7qljUI
https://www.facebook.com/sokereseuropa
„BEE. Lyčių lygybė ankstyvajame ugdyme“.
Asociacija Moterų informacijos centras, bendradarbiaudamas su Romų Visuomenės centru įgyvendino tarptautinį projektą „BEE. Lyčių lygybė ankstyvajame ugdyme“.
BEE projekto tikslas – kurti ankstyvojo ugdymo aplinką be lyčių stereotipų. Projekto metu buvo siekiama stiprinti švietimo specialistų gebėjimus atpažinti ir nemultiplikuoti stereotipinių nuostatų ugdymo procese, pritaikyti ugdymo metodikas naudojant novatoriškas ir lyčių atžvilgiu svarbias priemones, stiprinti bendruomenės gebėjimus kuriant visuomenę be stereotipų.
Projekto metu vykdytos veiklos: mokymai specialistams, dirbantiems ankstyvojo ugdymo įstaigose, kurių metu buvo siekiama sustiprinti specialistų įgūdžius, skirtus atpažinti ir dekonstruoti lyčių stereotipus. Daugiausia dėmesio buvo skiriant švietimo kontekstui; mokymai, skirti tobulinti besimokančių edukatorių kompetencijas – kartu su ekspertais buvo kuriami novatoriški ir lyčių požiūriu jautrūs švietimo priemonių rinkiniai. Sukurtos priemonės buvo pristatytos tarptautinėje projekto dalyvių žiemos stovykloje Pizoje 2022 metais; žinutės švietimo bendruomenei ir plačiajai visuomenei; informacinė kampanija apie mokyklą be stereotipų ir tai, kaip tai yra svarbu kuriant įtraukią ir teisingą visuomenę.
https://www.moteruinformacijoscentras.lt/lyciu-lygybes-tema-ankstyvojo-ugdymo-darbotvarkeje/
2020 m.
TRUST – Teaming up Roma and non Roma to Volunteer for Society Together“
2020 m. startavo ir sėkmingai tęsiamas tarptautinis projektas “TRUST – Teaming up Roma and non Roma to Volunteer for Society Together“, kurio tikslas yra dalintis gerąja patirtimi romų integracijos srityje tarp Skandinavijos ir Baltijos šalių, ieškoti būdų kaip kūrybiškai įtraukti suaugusius į savanorystės veiklas bei kaip prisidėti prie ilgalaikio tarpusavio pasitikėjimo kūrimo. Jame bendradarbiauja ir semiasi tarptautinės patirties iš savo srities profesionalų vaikų dienos centras „Padėk pritapti“, viešoji įstaiga Romų visuomenės centras, Latvijos partneris Izglītības iniciatīvu centrs – IIC (Center for Education Initiatives) bei Švedijos partneris Trajosko Drom. Projektą finansuoja Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Nordplus Adult 2020 programa.
Projektas „Nauji senų problemų sprendimai – inovatyvių metodų mainai romų integracijos srityje“
2020 m. birželį sėkmingai startavo ir sėkmingai tęsiasi tarptautinis projektas „Nauji senų problemų sprendimai – inovatyvių metodų mainai romų integracijos srityje“(NEW SOLUTIONS TO OLD PROBLEMS – EXCHANGE OF NEW TYPE OF APPROACHES IN THE FIELD OF ROMA INTEGRATION), kuriam įgyvendinti buvo patvirtinta Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos Regioninio bendradarbiavimo fondų parama. Šio projekto prioritetiniai sektoriai yra aktyvus romų įtraukimas į socialinį bei kultūrinį Europos šalių gyvenimą, jaunimo užimtumo skatinimas, skurdo bei socialinės atskirties mažinimas. Projekto iniciatorius yra romų visuomeninė organizacija Nevo Parudimos Association (Rumunija), o iš viso projekte dalyvauja 11 partnerių. Tai – Europos romų organizacijas jungiantis tinklas ERGO (European Roma Grassroots Organisations), romų NVO iš Rumunijos, Vengrijos, Bulgarijos, Albanijos, Slovakijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Šiaurės Makedonijos, Turkijos ir Čekijos. Lietuvai partnerystėje atstovauja Romų visuomenės centras. Projekto tikslas – prisidėti prie romų pilietinės visuomenės įgalinimo 11 partnerių šalių įgyvendinant projektus, kuriais skatinama romų įtrauktis į visavertį socialinį gyvenimą. Tuo pačiu siekiama sukurti palankesnes sąlygas „iš apačios į viršų“ strategija pagrįstų socialinių iniciatyvų įgyvendinimui, realiais faktais bei pavyzdžiais paneigiant nusistovėjusią stereotipinę skeptikų nuomonę, esą „šioje srityje nieko pakeisti neįmanoma“. Bendras projekto įgyvendinimo procesas apima gerosiomis patirtimis paremtų projektų mainus tarp skirtingų šalių romų organizacijų bei šių projektų tolimesnį vykdymą. Vienos organizacijos perims iš kitų anksčiau įvykdytus sėkmingus projektus, juos adaptuos ir įgyvendins, konsultuojamos organizacijų, iš kurių buvo perimta idėja. Projekte taip pat numatyta plėtoti pilietinės visuomenės mokymus 11 partnerių šalių, atsižvelgiant į realius vietos bendruomenių poreikius, suteikiant reikiamą informaciją bei užmezgant naujus ryšius tarp romų visuomeninių organizacijų bei potencialių rėmėjų, teikiančių finansavimą tolimesnei tokių organizacijų veiklai.
https://eeagrants.org/archive/2014-2021/projects/RF-COOPERATION-0004
https://ergonetwork.org/projects/new-solutions/?fbclid=IwAR17G-_4emfiPW9gS_Ak4IqmvEMRQ4gM8rW707IOocmsYpYXdxussAlx8HA
https://www.facebook.com/NewSolutionsToOldProblems/
2018 m.
#AtmintisAtsakomybeAteitis
Tai yra nuoseklūs laiptai, vedantys link realių teigiamų pokyčių visuomenėje. Demokratijos ir tolerancijos ateitis priklauso nuo atminties ir prisiimtos atsakomybės, leidžiančių žengti toliau. Projekto tikslas – žingsnis į ateitį: apžvelgus, įvertinus ir pasirėmus geriausių iniciatyvų prieš diskriminaciją patirtimi.
Projekto rėmėjai EVZ fondas (Vokietija). Šis fondas remia sistemingus ir ilgalaikius tyrimus, analizuojančius romų ir žydų diskriminavimą bei marginalizaciją Europoje.
Projekto metu Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė subūrė ekspertų grupę iš Lietuvos žmogaus teisių ekspertų, bendruomenių aktyvistų, akademinės visuomenės atstovų ir užsienio ekspertų. Ši grupė kūrė veiksmingas ir kokybiškas rekomendacijas dėl veiksmų, kovojant su antisemitizmu ir romofobija Lietuvoje.
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė projektą vykdė kartu su partneriais:
Romų visuomenės centras
Lietuvos žmogaus teisių centras
Moterų informacijos centras
Projekto metu buvo paruoštas „Rekomendacijos dėl veiksmų kovojant su antisemitizmu ir romafobija Lietuvoje„.
Daugiau informacijos:
Vykdomi projektai (roma.lt)
Naujienos (roma.lt)
2015 m.
Projektas „Atpažink diskriminacijos veidus“, 2015 m.
Lietuvos moterų draugija kartu su Lietuvos vaikų fondu ir Romų visuomenės centru 2015 m. įvykdė projektą „Atpažink diskriminacijos veidus“, finansuojamą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, trukusį 5 mėnesius.
Projekto tikslas – išmokyti vaikus identifikuoti ir atpažinti diskriminaciją kasdieniniame gyvenime, šiuolaikinėse informacijos priemonėse, sugebėti ją įvertinti ir aptarti būdus tai įveikti, suformuoti savo pilietinę poziciją diskriminacijos atžvilgiu.
Projekto „Atpažink diskriminacijos veidus“ rėmuose buvo skatinamas tolerancijos ugdymas per kūrybingumą, bendravimą, kalbėjimą su visuomene. Parengtos koncepcija ir metodinės gairės, praktiškai pritaikomos įvairiose ugdymo įstaigose, bei kitose erdvėse.
Lietuvos moterų draugijos ir partnerių – Romų visuomenės centro ir Lietuvos vaikų fondo – nariai ir kolegos, 2015 m. gruodžio 1-3 d. organizavo seminarus pedagogams Panevėžyje ir Vilniuje.
https://www.facebook.com/Atpa%C5%BEink-diskriminacijos-veidus-928215283908075/?fref=ts
Daugiau info Vykdomi projektai (roma.lt)
2014 m.
„NVO tinklas romų bendruomenei įgalinti“, 2014 m.
Vykdant projektą „NVO tinklas romų bendruomenei įgalinti“, finansuojamą Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO Programos Lietuvoje, 2014 gegužės 12-13 d. vyko konferencija, skirta nevyriausybinėms organizacijoms, bendruomenėms, suinteresuotoms ministerijoms, savivaldybių atstovams. Jos metu konferencijos viešnia, Europos romų įtraukties ekspertė Marta Marczis, sukaupusi patirtį tokiose srityse kaip skurdo mažinimas, aplinkosauga, kaimo plėtra ir bendruomeninė plėtra, pristatė gausiai susirinkusiems konferencijos dalyviams gerąją Europos patirtį dirbant su romais, pateikė bendruomeninės veiklos pavyzdžių.
Daugiau informacijos: Vykdomi projektai (roma.lt)
Susiję straipsniai:
05 17. Dar vienas rūpinimasis romais, Lietuvos Aidas – Valstybės laikraštis
Romų vaizdavimo rekomendacijos – Media4Change | Media4Change
2013 m.
Projektas „Profesionalus ekspertų švietimas geresnei sutrikusio intelekto romų ateičiai EXP – ROM“, 2013 – 2014 m.
Projekto atsiradimą motyvavo tai, jog bendruomenė dvigubai atstumia negalią turinčius romus. Projekto tikslas yra suteikti kuo daugiau žinių tiems, kurie dirba su protinę negalią turinčiais romais, padėti pačiai romų bendruomenei ir visuomenei apskritai neatstumti tų, kurie tokią negalią turi. Pagrindinis uždavinys – skatinti žmonių, turinčių protinę negalią, integracija į jų pačių – romų – bendruomenę ir visuomenę apskritai.
Projekto partneriai – Trebnje Švietimo ir kultūros centras ir Asociacija SOŽITJE iš Slovėnijos, Neįgaliųju asociacija ASEDDEEDIPE iš Graikijos, jaunimo organizacija AMBRITA iš Vengrijos ir Romų visuomenės centras atliko situacijos analizę, sukūrė pagrindą mokymo kurso turiniui.
Projekto metu buvo sukurtos šios mokomosios medžiagos:
EXP-ROM projekto pristatymo skrajutė
EXP ROM projekto mokymo planas
Plačiau
Prosocialus elgesys integracijai ir multikultūralizmui, 2013 – 2014 m.
Tai Europos Sąjungos finansuojamas projektas, kurio pagrindinis tikslas grąžinti anksti iškritusius iš mokyklos vaikus į švietimo sistemą.
Norint užtikrinti sklandu projekto vykdymą Lietovos romų bendruomeneje, buvo parengta „Prosocialus sporto klubas: didaktine programa„. Jos tikslas yra pristatyti ir supažindinti mokyklos bendruomenę (mokytojus, mokinius, administracijos darbuotojus ir kitus) su provisuomeniškumu.
2012 m.
VISTA, 2012 – 2014 m.
„Video metodo naudojimas formuojant socialinius įgūdžius socialinę atskirti patiriančių suaugusiųjų mokymuose“ – tai Europos sąjungos finansuojamas projektas. Šio metodo tikslas yra naudoti neformalias priemones ir įrankius tam, kad sukurti savarankiško mokymosi aplinką.
Šiam projektui į lietuvių kalbą buvo išversta VISTA mokomoji medžiaga.
„Ankstyvosios šiuolaikinės tapybos istorija“, 2012 – 2013 m.
Projektas „Ankstyvosios šiuolaikinės tapybos istorija“ – tai unikali galimybė senėjančios Europos gyventojams mokytis visą gyvenimą ir priimti švietimo iššūkius, padidinti patrauklumą ir įtaką suaugusiųjų švietimo veiklose. (pildyti iš skrajutes)
2009 m.
Atsigręžk į romus, 2009 – 2012 m.
Projekto tikslas – sukurti romų įtraukimo į darbo rinką ir dalyvavimo visuomenėje priemonių kompleksą, kuris padėtų ne tik įsidarbinti bet ir išsilaikyti darbo vietoje. Projekte dalyvavo 87 romai, 37 iš jų įsidarbino, 2 pradėjo nuosavą verslą, 1 pradėjo mokytis profesinėje mokykloje.
2004 m.
Kultūrinis paveldas ir mokymasis visą gyvenimą, 2004 m.
Projektas numato motyvuoti žmones, kurie visai nesimoko arba labai retai dalyvauja formaliose švietimo programose, išbandyti neformaliojo mokymosi visą gyvenimą galimybes.
„Romų paruošimo darbo rinkai mechanizmo kūrimas“, 2004 – 2008 m.
Projekte didelis dėmesys buvo nukreiptas į veiklos rūšis, kurios vertinamos kaip romų integracijos į darbo rinką dalis. Šio projekto įgyvendinimas suteikė daliai romų bendruomenės narių praktiškai integruotis į darbo rinką, pasirengti legaliam darbui, įgyti lygias galimybes turėti profesiją, gauti darbines pajamas ir socialines garantijas. Projekte dalyvavo 24 romai iš kurių 6 romai įsidarbino, 2 pradėjo lankyti mokyklas, 3 dirbo viešuosius darbus.